Ön Düzen Sistemi; Rot, rot başı, sonsuz dişlisi, amortisör gibi aracın yürüyen aksam parçalarından oluşur. Sürücünün direksiyon hareketleri ile ilettiği komut, sonsuz dişlisi aracılığı ile tekerleklere iletildiğinden, ön düzen sisteminin sorunsuz çalışması sürüş güvenliği açısından çok önemlidir. Sorunsuz çalışan ön düzen sistemi, aracın yol tutuşunu arttırır ve lastiklerin daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Aynı zamanda ön düzen sistemi yoldan kaynaklanan bazı kusurları da absorbe ederek, sürüş konforunun da artmasını sağlar.

Sıvılar: Motor yağı, şanzıman yağı, direksiyon hidroliği, fren hidroliği ve antifiriz bakımı.

Akü: Genelde uzun saatler çalıştırılmamış araçlar ve kış aylarında daha yüksek enerji harcayan araçlarda, enerji harcamasına bağlı olarak akü verimliliği düşebilir. Akü bakımı için eskimeye başlamasını beklemek yerine; yılda bir kez akü testi yaptırmanız yeterli olacaktı

Farlar: Trafikte güvenli sürüş için çok önemlidir. Doğru far ayarı ile yolu aydınlatırken diğer araçları da rahatsız etmeden ilerlemek mümkün olur. Özellikle gece araç kullanırken büyük önem kazanan farların ayarı konusunda belirlenmiş bir standart vardır. Bu konuda kendi başınıza gerekli prosedüre uygun olarak ayarlama yapabileceğiniz gibi uzman desteği de alabilirsiniz.

Lastikler: Lastiklerinizin daha performanslı kullanımı ve daha uzun ömürlü olmaları için yılda en az bir kez veya ortalama 10.000 kilometrede bir rotasyon yaptırmanız gerekir. Böylece dört lastiğiniz de eşit şekilde aşınır ve daha uzun ömürlü olur. Lastik rotasyonu doğru aralıklarla yapıldığında; özellikle virajlarda daha iyi yol tutuşu ve daha etkin frenleme sağlar.

Silecekler: Ön camınız kirli olduğunda veya yağışlı havalarda size net bir görüş sağlar. Bu yüzden sürüş güvenliğinin en önemli unsurlarından biri de sileceklerdir. İyi durumda olmayan ve aşınmış sileceklerle trafiğe çıkmak, görüşünüzü olumsuz etkileyeceğinden kaza riskini arttırır.

Klima: Her mevsim geçişinde mutlaka düzenli olarak kontrol ve bakım gerektiren standart bir donanımdır. Araç klima sistemi bakımı sırasında; polen filtresi, klima gazı, klima gazı kaçak tespiti, klima bakteri temizliği, klima kompresörü, klima termostatının bakımları yapılır.

Amortisör: Motorlu araçlarda sarsıntı, sallantı gibi durumları en aza indirmeye yarayan aygıtlardır. Amortisörler sayesinde süspansiyonların zıplama atkisi azaltılır ve iyi bir yol tutuşu sağlanır.

Egzoz: Araç motorunun sağlıklı çalışmasınının yanında, sürüş konforu da sağlar. Bununla birlikte karbondioksit salınımını da azaltır. Egzoz sisteminde meydana gelebilecek bir sızıntı, zararlı gaz emisyonlarının salımını ve yakıt tüketimini artırır.

Fren Sistemi:  Aracınızı kontrol etmenizi sağlayarak sizin ve diğer yolcuların güvenliğini etkileyen araç emniyet üçgeninin üç unsurundan biridir. İyi durumda olan frenler hızınızı kontrol etmenizi ve aracınızın güvenli mesafede durmasını sağlar.